Czekaj...
Ogólnopolska Szkoła Barmanów ma w ofercie trzy rodzaje kursów barmańskich: kurs barmański I stopnia, kurs barmański II stopnia, kurs barmański flair (working flair). Czym się różnią ?
Wszystkie trzy kursy w naszej ofercie są szkoleniami od podstaw, nie trzeba mieć doświadczenia żeby się na nie zapisać. Kursy barmańskie I i II stopnia przygotowują wszechstronnie do podjęcia pracy na barze. Kurs I stopnia jest niejako kursem podstawowym, od którego większość osób zaczyna swoją przygodę z barmaństwem. Kurs II stopnia jest rozszerzoną wersją I stopnia, rozbudowaną o liczne dodatkowe zagadnienia. W jednym i drugim szkoleniu mogą wziąć udział osoby nie mające wcześniej styczności z barmaństwem. Część osób początkujących decyduje się na pierwszy stopień, a dopiero po znalezieniu odpowiedniej pracy i nabyciu doświadczenia idzie na drugi stopień (tzw. dwójkę). Natomiast są też tacy którzy od razu zapisują się na szkolenie II stopnia. Jest to indywidualna decyzja uzależniona od naszych potrzeb, dostępnego czasu itd.
Zupełnie czy innym jest kurs flair (working flair). Jest to szkolenie skupiające się tylko i wyłącznie na praktycznym treningu sztuki flair (w specjalnie przygotowanej sali treningowej – Warsaw Flair Studio Tadeusza Borowskiego 2/13 Warszawa). Na kursie flair nie poruszamy żadnych innych aspektów pracy barmana. Także jest to szkolenie od podstaw, nie trzeba mieć wcześniej styczności z flair, a tylko chęci, żeby rozpocząć swoją przygodę z tą efektowną sztuką.
Czym jest Flair?
Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć czym jest flair, pojęcie to umyka jednoznacznej definicji. Przede wszystkim jest to umiejętność wykonania różnych ewolucji sprzętem barmańskim, butelkami, lodem itd. Praca w stylu flair jest widowiskowa i przykuwająca uwagę. Barmani uczą się sztuki flair żeby pracować bardziej efektownie, ale też efektywnie. Można wyróżnić kilka stylów flair jak wokring flair, craft flair czy exhibition flair.
Flair to także sport. W takim stwierdzeniu, nie ma cienia przesady. Barmani przygotowujący się do zawodów w stylu flair trenują jak w każdej innej dyscyplinie sportowej. Są to codzienne wielogodzinne treningi przez wiele długich lat.
Jednak nie każdy kto zainteresuje się tematyką flair musi być zawodnikiem czy robić pokazy barmańskie. Wielu barmanów uczy się po prostu kilku/kilkunastu relatywnie prostych elementów/trików po to żeby wykorzystać je w codziennej pracy. Takie umiejętności przynoszą wymierne korzyści, chociażby w postaci większego zadowolenia naszych Gości czy wyższych napiwków.
Ile zarabia barman?
Temat zarobków w naszym kraju to swoiste tabu. Ludzie rzadko mówią otwarcie o konkretnych kwotach. W przypadku zawodu barmana występują tu znaczne widełki. Rozpiętość wacha się od minimalnej krajowej do 5-6 tysięcy miesięcznie, a nawet więcej. Na zarobki barmana składa się: podstawowe wynagrodzenie od pracodawcy, często różnego rodzaju premie sprzedażowe (uzależnione od generowanego obrotu czy sprzedaży konkretnych produktów itd.) i oczywiście napiwki, które często stanowią znaczny procent miesięcznego zarobku.
Od czego w takim razie będzie zależała moja pensja ? Od dwóch podstawowych czynników:
Po pierwsze od miejsca w którym się pracuje. Dobre popularne miejsce to dużo Gości, bardziej prestiżowy lokal, to lepsi Goście (czytaj bardziej zamożni). Co oczywiście przekłada się wykładniczo na napiwki.
Po drugie od nas samych. Dobry barman, z wysokimi umiejętnościami, zarówno czysto barmańskimi jak i sprzedażowymi , z otwartym i umiejętnym podejściem do Gościa nie tylko będzie pracował w dobrym lokalu ale też będzie więcej i lepiej zarabiał.
W jakich godziny pracują barmani? Czy można połączyć pracę ze studiami ? Czy możliwa jest praca na pół etatu ?
Zarówno godziny pracy barmana jak i dni tygodnia są bardzo różne. Zależy to od typu lokalu i konkretnego miejsca. Inne godziny pracy ma klub muzyczny, a zupełnie inne restauracja nastawiona na rodziny z dziećmi. Inne jest też godzinowe natężenie ruchu w zależności od miejsca, a co za tym idzie zapotrzebowanie na ilość personelu. Wielu barmanów wybiera miejsce pracy, kierując się swoją dyspozycyjnością (dni tygodnia, ilość godzin itd.). Można pracować tylko w weekendy, lub tylko w tygodniu. Można pracować na cały etat , na pół etatu lub nawet na jedną czwartą.
Studenci zarówno zaoczni jak i dzienni mogą znaleźć odpowiednie miejsce pracy i dopasować grafik pod siebie. Wielu studentów decyduje się na pracę na barze, gdyż nawet praca dwa razy w tygodniu może mocno podreperować ich budżet, a nie koliduje w znaczącym stopniu ze studiami.
Na czym polega dzień próbny na kursie barmańskim w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów?
Każdy uczestnik kursu barmańskiego I stopnia ma możliwość odbycia tzw. dnia próbnego. Kurs I stopnia trwa cztery dni, a dzień próbny to po prostu pierwszy dzień szkolenia. Przed rozpoczęciem kursu nie trzeba wpłacać zaliczek, ani uiszczać wcześniej żadnych płatności. Po pierwszym dniu szkolenia, każdy uczestnik może zdecydować czy chce uczestniczyć w zajęciach czy zrezygnować. W przypadku rezygnacji nie trzeba podawać żadnej przyczyny i nie ponosi się jakichkolwiek opłat. Osoba która decyduje się na udział w szkoleniu wnosi płatność za kurs już bezpośrednio u trenera na zajęciach.
Takie rozwiązanie pozwala każdej chętnej osobie wziąć udział w pierwszym dniu szkolenia bez żadnych zobowiązań. Każdy może nas sam ocenić i na podstawie własnej opinii wybrać szkołę barmańską w której odbędzie szkolenie.
Czy trudno zdać egzamin na kursie barmańskim? Co jeśli się go nie zda?
Kurs barmański zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia kończy się egzaminem. Zaliczenie odbywa się ostatniego dnia szkolenia. Egzamin jest praktyczny i teoretyczny. Po jego zdaniu otrzymuje się odpowiednio certyfikat barmański I lub II stopnia. Egzamin końcowy nie należy na pewno do najłatwiejszych, lecz każdy uczestnik który sumiennie podchodzi do zajęć zazwyczaj nie ma problemu z jego zaliczeniem.
W przypadku nie zdania egzaminu można go bezpłatnie powtarzać wielokrotnie (nie ma tu żadnych limitów). Wystarczy się zapisać do nas na konkretny termin (egzamin odbywa się zawsze ostatniego dnia szkolenia) i można ponownie podejść do zaliczenia.
W jakim języku wystawiane są certyfikaty w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów?
Każdy certyfikat wystawiany jest standardowo w dwóch językach: polskim i angielskim. Dokument w wersji angielskiej jest w cenie szkolenia i nie pobieramy za to żadnych dodatkowych opłat. Na życzenie absolwenta możemy wydać certyfikat w innym języku obcym. Opłata za taki dokument uzależniona jest od języka obcego. Dla tych które mamy w naszej bazie wynosi 40zł (jest to kilkanaście języków w których już sporządzaliśmy certyfikaty m.in. francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, norweski, japoński). Dla pozostałych języków opłata wynosi 100zł.
Czy łatwo jest znaleźć pracę po kursie barmański ? Czy Ogólnopolska Szkoła Barmanów w tym pomaga?
Znalezienie zatrudnienia zgodnego z naszymi oczekiwaniami zależy przede wszystkim od nas samych, ale też od czynników niezależnych od nas jak chociażby sytuacja na rynku pracy. Jednak umiejętności i wiedza nabyta na kursie barmańskim bardzo to ułatwiają. Nieocenionym wsparciem jest też szeroko rozpoznawalny certyfikat Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów.
Dodatkowo nasza szkoła udostępnia swoim absolwentom dostęp do Giełdy Pracy. Jest to specjalny serwis na którym umieszczane są oferty pracy spływające do naszej szkoły. Dostęp do niego mają tylko i wyłącznie uczestnicy naszych szkoleń.
Ogólnopolska Szkoła Barmanów istnieje już ponad 14 lat. Dlatego jej obecni absolwenci mogę liczyć na przychylność osób kończących szkolenie wiele lat temu. Wielu z naszych absolwentów pełni obecnie funkcje menadżerskie w branży HoReCa, a także posiada swoje własne lokale gastronomiczne.
Co jeśli jakiegoś dnia szkolenia nie mogę dotrzeć na zajęcia?
W przypadku, gdy z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w części zajęć (musisz wyjść wcześniej, przyjść później itp.) to po prostu możesz powtórzyć ten dzień kursu na innym szkoleniu. Podobnie jak powtarzanie całego szkolenia i egzaminu jest to bezpłatne.