Kursy barmańskie | Ogólnopolska Szkoła Barmanów | Warszawa

Czekaj...

O nas

Kim Jesteśmy?

Kim Jesteśmy?

Ogólnopolska Szkoła Barmanów jest obecnie największą szkołą barmańską w Polsce. Oficjalna rejestracja szkoły nastąpiła 15 stycznia 2009 roku. Swoim zasięgiem obejmuje 14 miast w których regularnie odbywają się kursy barmańskie. Założycielem Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów jest Maciej Zarzecki, restaurator, przedsiębiorca i ekspert rynku HoReCa.

Unikatowe rozwiązania
Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów

Z racji na skalę swojego działania Ogólnopolska Szkoła Barmanów oferuje siedem unikatowych rozwiązań:

Dzień próbny

Oferujemy dzień próbny szkolenia za darmo bez żadnych zobowiązań. Jak to działa? Zapisujesz się do nas na wybrany kurs barmański I stopnia. Przed szkoleniem nie musisz uiszczać żadnych opłat (żadnych przelewów ani zaliczek). Po pierwszym dniu kursu możesz zdecydować, czy dalej uczestniczysz w zajęciach czy chcesz zrezygnować. W przypadku rezygnacji nie musisz podawać żadnego powodu i nie ponosisz jakichkolwiek opłat. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możesz sam nas ocenić i świadomie wybrać kurs barmański. Jesteśmy jedyną szkołą barmańską oferującą taką możliwość.

Gwarancja

Ogólnopolska Szkoła Barmanów także jako jedyna w Polsce gwarantuje nie odwoływalność terminów szkoleń barmańskich. Nigdy nie odwołujemy ani nie przekładamy terminów kursów barmańskich I stopnia. Jeżeli dany termin widnieje w harmonogramie na naszej stronie to masz 100% pewności, że zajęcia odbędą się w podanym terminie i mieście. Nasze szkolenia cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że nie ma możliwości, aby kursy barmańskie musiały zostać przełożone lub odwołane z powodu braku minimalnej liczby uczestników.

Giełda Pracy

Każdy nasz absolwent otrzymuje dane do logowania do naszego serwisu z ofertami pracy. Jest to specjalny stworzony przez nas portal, na którym zamieszczane są oferty pracy, które spływają do szkoły. Dostęp do niego uzyskują tylko i wyłącznie uczestnicy naszych szkoleń.

Książka w prezencie

Każdy z uczestników szkoleń barmańskich otrzymuje w cenie szkolenia ekskluzywnie wydaną, bogato ilustrowaną 360-stronicową publikację Alkohole w Polsce i na świecie – przewodnik barmana.

Certyfikat ISO

Ogólnopolska Szkoła Barmanów jako jedyna szkoła barmańska w naszym kraju posiada Certyfikat ISO PN-EN 9001:2015. Certyfikat ten zaświadcza że posiadamy wdrożony System Zarządzania Jakością w oparciu o normę PN-EN ISO 9001:2015. Certyfikat został przyznany w zakresie: kursy kwalifikacyjne, zawodowe i szkolenia specjalistyczne. Więcej w zakładce: Certyfikat ISO.

WFA Grading Centre

Ogólnopolska Szkoła Barmanów - Polish Bartender School jest akredytowanym ośrodkiem egzaminacyjnym World Flair Association (WFA Grading Centre). World Flair Association to największe stowarzyszenie zajmujące się barmaństwem w stylu flair. Zrzesza barmanów ze wszystkich części globu i tworzy profesjonalne standardy flair na świecie. Liczba członków to przeszło 13 000 w ponad 100 państwach. Więcej przeczytasz w dziale WFA Grading Centre.

Własne Centrum Szkoleniowe

Ogólnopolska Szkoła Barmanów prowadzi szkolenia regularnie w 14 miastach. W Warszawie znajduje się nasz sekretariat i doskonale wyposażone, nowoczesne centrum szkoleniowe o powierzchni 300 m2.

Jeżeli jesteś z Warszawy lub okolic i chcesz zapoznać się z centrum szkoleniowym to zapraszamy, przyjdź do nas w odwiedziny. Jeżeli mieszkasz w innej części Polski to możesz zobaczyć jak działamy na darmowym dniu próbnym (szkolenie barmańskie I stopnia).

Więcej o naszym Centrum Szkoleniowym tutaj.

Nasza Kadra

Największą wartością Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów jest oczywiście nasza kadra. Są to doskonale przygotowani fachowcy, czynnie związani z branżą, współpracujący z nami od lat. Nie ma tu żadnej anonimowości. Z góry wiadomo kto prowadzi konkretne szkolenie.

Kursy barmańskie I stopnia prowadzone są przez jednego z pięciu trenerów: Łukasz Zarzecki, Tomasz Sobieraj, Adrian Kamiński, Adam Kolanowski, Jakub Postrożny, Mateusz Habdas, Eugene Lisichkin i Dawid Bekasiewicz. Który z trenerów prowadzi szkolenie w konkretnym terminie i mieście można sprawdzić w sekretariacie szkoły, na naszej stronie oraz na naszym profilu fb. Kursy barmańskie II stopnia trwające 10 dni prowadzone są łącznie przez aż sześciu trenerów: Łukasz Zarzecki, Adrian Kamiński, Tomasz Sobieraj, Arkadiusz Kurowski, Piotr Markowski i Krzysztof Ślesicki. Za kurs manager gastronomii odpowiada Krzysztof Ślesicki oraz Karolina Pasoń. Kurs baristy prowadzony jest przez mistrza Polski Aeropress Piotra Markowskiego. Kurs sommelierski to domena naszego sommelier Arkadiusza Kurowskiego. Kurs kelnerski prowadzi Adrian Wolak lub Krzysztof Ślesicki. Za kurs flair (working flair) odpowiada ekipa Warsaw Flair Studio czyli: Kacper Smarz, Szymon Hebel, Michał Kopka, Adam Cwalinski, Sebastian Kmiec, Mikołaj Gocel.

Więcej o naszym zespole znajduje się w zakładce nasza kadra.

Przed wyborem szkoły barmańskiej zalecamy sprawdzenie kto założył daną placówkę i kto poprowadzi nasze szkolenie. Należy wystrzegać się tzw. anonimowych „szkół barmańskich”. Na stronach takich placówek próżno szukać jakiś konkretnych informacji. Nie pojawiają się na nich żadne nazwiska, nie znajdziemy tam informacji kto założył szkołę, kto prowadzi zajęcia itd.. Warto zadać sobie pytanie, czy jeżeli ktoś nie chce podawać swojego nazwiska będąc właścicielem czy trenerem w takiej „szkole” to czy na pewno jest to właściwe miejsce do odbycie kursu barmańskiego.

Kursy Barmańskie I i II stopnia

Podstawą naszej oferty są kursy barmańskie pierwszego i drugiego stopnia. Ten dwuetapowy system kształcenia barmanów w Polsce wykształcił się już we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nasza szkoła od początku swojego istnienia, uwzględnia w swoim systemie edukacji ten tradycyjny już podział uznając go za najwłaściwszy.

Warto podkreślić, że żeby wziąć udział w kursie barmańskim II stopnia, popularnie nazywanym „dwójką” nie trzeba mieć ukończonego kursu I stopnia. Może do niego przystąpić każdy, nawet osoba bez żadnego doświadczenia. Drugi stopień jest szkoleniem od podstaw, tylko bardziej rozbudowanym, a tak naprawdę jest to obecnie najbardziej obszerne szkolenie barmańskie w Polsce.

Większość osób początkujących decyduje się zacząć od pierwszego stopnia i dopiero po jakimś czasie i nabyciu doświadczenia zapisuje się na drugi stopień. Wybór szkolenia zależy od wielu aspektów, dostępnego czasu i indywidualnej decyzji każdego uczestnika. Kursy barmańskie I stopnia przygotowują do rozpoczęcie pracy barmana, a większość osób po szkoleniu dzięki nabytym umiejętnościom i certyfikatowi barmana I stopnia znajduje szybko zatrudnienie „na barze”.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że aktualnie kurs barmana II stopnia jest regularnie organizowany tylko w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów. Mimo pojawiania się tego określenia na stronach różnych instytucji szkoleniowych, tak naprawdę szkolenia te się nigdzie indziej nie odbywają. Związane to jest ze złożonością tego kursu. Mniejsze placówki mają problem z zebraniem uczestników i właściwym przeprowadzeniem tak rozbudowanego szkolenia, które wymaga odpowiednio wykwalifikowanej kadry i zaplecza.

Czy certyfikat barmana I lub II stopnia ma znaczenie ?

Wielu pracodawców zwraca uwagę na dyplomy i certyfikaty, więc ich posiadanie jak najbardziej ma znaczenie. Jednak w przypadku certyfikatów barmana liczy się dyplom wystawiony przez konkretną szkołę, a nie po prostu sam certyfikat.

Związane jest to z brakiem regulacji prawnych dotyczących zawodu barmana i systemu ich certyfikacji. W związku z tym waga i znaczenie certyfikatu zależy tylko i wyłącznie od renomy konkretnej placówki szkoleniowej.

Na rynku są dostępne dziesiątki kursów barmańskich organizowanych przez przeróżne centra kształcenia, szkoły policealne, centra szkoleń i inne tego typu podmioty. W miejscach takich zazwyczaj oferuje się kursy z wszystkiego co tylko się da (zaczynając od fryzjera, przechodząc przez operatora wózków widłowych, a na barmanie kończąc). W takich placówkach trudno się nawet dowiedzieć kto będzie prowadził takie kursy barmańskie.

Kurs barmana w takich instytucjach kończy się oczywiście przyznaniem „certyfikatu”, jednak jeżeli za daną placówką nie stoi doświadczenie i renoma w branży gastronomicznej, takie certyfikaty mają zazwyczaj znikome znaczenie.

Dlatego warto sprawdzić historię instytucji szkoleniowej, dowiedzieć się kto prowadzi zajęcia, jakie otrzymuje się materiały itd. Jednym słowem zanim zdecydujemy się na wybór kursu barmańskiego, najpierw sprawdzimy wszystko dokładnie, gdyż później może się okazać, że certyfikat który uzyskaliśmy nie wnosi wiele do naszego życia zawodowego.

Czas trwania szkoleń – czy można nauczyć się zawodu barmana przez tydzień lub dwa ?

Często pojawiającym się pytaniem jest czy można nauczyć się zawodu barmana na szkoleniu które trwa tylko dwa tygodnie ( kurs barmana II stopnia) lub niecały tydzień (kurs barmana I stopnia). Naturalnie przez te 4 czy 10 dni trudno jest zostać dobrym barmanem. Po prostu zawód ten wymaga doświadczenia, praktyki i ciągłego rozwoju. Najlepsi barmani udoskonalają swój kunszt latami.

Kurs barmański w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów jest solidnym fundamentem w naszej przyszłej karierze zawodowej. Jest on także impulsem do dalszego rozwoju. Nasi kursanci zarażani są wyjątkową pasją do barmaństwa. Wielu naszych absolwentów, po kilku miesiącach pracy w branży, wraca do nas na szkolenie II stopnia czy szkolenie flair. Liczni absolwenci, którzy ukończyli u nas szkolenie kilka, kilkanaście lat temu pełni obecnie kierownicze stanowiska w restauracjach i hotelach. Wielu otworzyło własne lokale gastronomiczne.

Ogólnopolska Szkola Barmanów posiada innowacyjny program nauczania, który jest maksymalnie nastawiony na praktykę. Nasze zajęcia są zbliżone do naturalnego środowiska pracy tak bardzo jak to możliwe, a trenerzy to czynni doświadczeni barmani. Dzięki temu, a także szeroko rozpoznawalnym i docenianym certyfikatom Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów nasi absolwenci szybko znajdują pracę. Na rynku brakuje wykfalifikowanych barmanów, dlatego ludzie z odpowiednimi umiejętnościami i dyplomem niejednokrotnie zarabiają lepiej niż inni i pracują w lokalach zgodnych z ich preferencjami. Czy warto zatem zainwestować w kurs barmana i czy te pieniądze się zwrócą? Tak zwrócą się i to szybko.

Praktyka i jeszcze raz praktyka

Jak każdy wie, w profesji barmana najważniejsza jest praktyka. Nie wystarczy znać wszystkich receptur koktajli i posiadać szerokiej wiedzy o alkoholach, żeby być dobrym barmanem. Dlatego na naszych kursach barmańskich kładziemy nacisk na wszelkie umiejętności praktyczne, których nie da się nauczyć w domu, z książek czy przez internet.

Możemy sobie pozwolić na takie rozplanowanie szkolenia, w którym większość czasu poświęcamy umiejętnościom praktycznym. Ponieważ każdy uczestnik otrzymuje w cenie szkolenia 360 stronicową książkę „Alkohole w Polsce i na świecie – przewodnik barmana”, z której może sam zgłębić wiele zagadnień teoretycznych i tajników produkcji alkoholi. Dzięki temu nasi trenerzy mogą skupić się na tym, co jest najbardziej potrzebne – na praktyce.

Warto podkreślić, że kurs barmana w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów prowadzą czynni barmani, pracujący na co dzień w prestiżowych barach i na wszelkiego rodzaju eventach. Wychodzimy z założenia, że osoba szkoląca musi mieć cały czas styczność z zawodem i najnowszymi trendami. Trudno oczekiwać od kogoś, kto od 10 lat nie pracuje za barem (a w niektórych przypadkach nigdy), że dobrze przygotuje do tej trudnej profesji nowych adeptów.

Cena szkoleń barmańskich
I i II stopnia

Na rynku możemy znaleźć kurs barmana i inne kursy gastronomiczne w różnych cenach. Kursy barmańskie I stopnia w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów dostępne są w cenie 949zł, co jest najniższą ceną na rynku, biorąc pod uwagę czas trwania (4 dni po 8 godzin dziennie). Zdarzają się szkolenia tańsze, lecz są one znacznie krótsze (trwają dwa lub trzy dni i nauka odbywa się w mniejszej ilości godzin dziennie).

Przystępna cena kursu barmańskiego I stopnia w Ogólnopolskiej Szkole Barmanów wynika z jego popularności i skali naszego działania. Jesteśmy największą szkołą barmańską w Polsce, zainteresowanie naszymi szkoleniami od lat jest bardzo duże, więc możemy kształtować ceny na przystępnym poziomie. Nie musimy windować cen z powodu niskiego zainteresowania szkoleniami i znikomej liczby uczestników. Podobnie wygląda to w przypadku kursu barmańskiego II stopnia (10 dni – 60 godzin) oraz kursu manager gastronomii (5 dni – 40 godzin). Które kosztują odpowiednio 1449 zł oraz 1999zł. Również są to ceny najniższe na rynku, które wynikają z niesłabnącej od lat popularności tych szkoleń.

Nasza oferta

Historia Ogólnopolskiej Szkoły Barmanów trwa już ponad 14 lat. W tym czasie nasza oferta była stale rozbudowywana i ulepszana. Zarówno o nowe szkolenia jak i miasta w których je organizujemy.

Pierwszy kurs barmana I stopnia odbył się w styczniu 2009 roku w Warszawie. W kolejnych latach sukcesywnie zwiększaliśmy zasięg naszej działalności, a obecnie kurs barmański I stopnia regularnie odbywa się w aż 14 miastach: Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Łódź, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Lublin, Białystok, Rzeszów, Kielce, Toruń i Bydgoszcz.

Kursy barmańskie II stopnia, określany potocznie „dwójkami” przez wiele lat odbywał się tylko w Warszawie. Aktualnie organizujemy go także raz w roku (w wakacje) w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Kurs manager gastronomii, określany też mianem kursu manager restauracji organizowany jest przez nas nieprzerwanie od 10 lat w następujących lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Szczecinie. Dużym uznaniem i zainteresowaniem cieszy się również nasz kurs baristy. Odbywa się on aktualnie w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Gdańsku. Naszą ofertę uzupełniają kursy kelnerskie i sommelierskie.

Napisali o nas